Den desátý
27. srpna 2021
Prosím o osvětu aneb dejte o tom světu vědět:

Den desátý

Šumavská rašeliniště, Lipno, Český Krumlov

 

Desátý den byl velmi bohatý a příjemně dlouhý. Navštívili jsme hned tři rašeliniště, kdy každé bylo úplně jiné a svébytné. V Jezerní slati jsme si poprvé sáhli na brusinku. A překvapila nás výjimečnost tamějších teplotních poměrů. I v letních měsících zde umí teplota klesnout pod bod mrazu. Chalupská slať je pak pověstná svou fotogenickou ostrovní břízou solitérkou. A skvostné bylo Soumarské rašeliniště, kde jste udělali nejlíp, když jste zuli boty, protože jím jediná bota neprojde neposkvrněná. Cestou jsme pak narazili na Schwarzenberský plavební kanál, který byl vybudován před více než 200 lety a sloužil k plavení dřeva z nepřístupných šumavských hvozdů. Jeho délka je 51,9 km. (Ne, neprošli jsme ho celý.) A pak to Lipno! Bože, to bylo silné! Já jsem uvěřil tomu, že jsme přijeli až k samotnému moři. Šplouchání vln. Nedozírné dálky. Lodě. Mračna. Všichni tři jsme se tu cítili, jako ryby ve vodě. Až nám zabylo líto, že máme domluvené ubytování v Českém Krumlově. Ale líto nám to bylo jen do té doby, dokud jsme se neocitli v nočním Krumlově. Duch města nás pohltil. Kamenné uličky. Hradby. Náš nocleh — Hostel 99 — byl v samém srdci města, v budově ze 14. století, jejíž zdi dýchaly historií a příběhy. Příběhy, do kterých jsme se vpili.

 

On the road: Železná Ruda » Jezerní slatě » Chalupská slať » Soumarské rašeliniště » Schwarzenberský plavební kanál » Vodní nádrž Lipno » Český Krumlov

2 komentáře
Vladislava Ondříšková
Šumava - moje srdcovka. Ještě mi chybí procházka kolem Vydry. Fotky úžasné.
Odpovědět
Zdeněk Blata
Vycházka kolem Vydry je krásnou motivací pro příští cesty. Díky za velmi milý komentář!
Odpovědět
Navažte komentářem
Vyvoval ve vás tento příspěvek emoce? Napište mi!
Neztraťte nit
Utkám-li cokoliv (s)nového, dám vám o tom přednostně vědět! Je totiž dost možné, že to bude šité na míru zrovna vám. Tak ať o to nepřijdete.
Ba co víc! Navážeme tím vztah.